Gist Hub

AFRIMMA 2020 NOMINATION LIST

AFRIMMA 2020 NOMINATION LIST

AFRIMMA 2020 NOMINATION LIST

The African Muzik Magazine Awards (AFRIMMA) has unveiled her nominees for another edition of her awards show.

With the rationale being to herald the African cultural influence in global entertainment, Nigeria continues to trail blaze the award categories with multiple star nominations in each.

Super acts like , ,, , ,Fireboy, Rema, , , amongst many others will slug it out to coveting the price win for the awards. This year’s gig has already been slated for November, 15th 2020 .

See The Full List Below:

Best Male West Africa

 

Adekunle Gold – Nigeria

Sidiki Diabate – Mali

Davido– Nigeria

Kidi – Ghana

Burna Boy – Nigeria

Kuami Eugene – Ghana

Rema – Nigeria

Ariel Sheney – Ivory Coast

Wally Seck– Senegal

Fireboy- Nigeria

 

Best Female West Africa

 

Josey – Ivory Coast

Tiwa Savage – Nigeria

Zeynab – Benin

Yemi Alade – Nigeria

Yasmine- Guinea Bissau

Dior Mbaye – Senegal

Adina – Ghana

Teni – Nigeria

Aya Nakamura – Mali

Simi – Nigeria

 

Best Male East Africa

 

Eddy Kenzo – Uganda

Diamond Platnumz – Tanzania

Harmonize – Tanzania

The Ben – Rwanda

Khaligraph Jones – Kenya

Gildo Kassa – Ethiopia

Mbosso – Tanzania

Rayvanny- Tanzania

Ali Kiba- Tanzania

Otile Brown – Kenya

Best Female East Africa

 

Nadia Mukami – Kenya

Vimka – Uganda

Zuchu – Tanzania

Maua Sama – Tanzania

Rosa Ree- Tanzania

Akothee- Kenya

Nandy – Tanzania

Sheebah Karungi – Uganda

Fena Gitu (FenaMenal) – Kenya

Tanasha Donna – Kenya

 

Best Male Central Africa

 

Gaz Mawete – DRC

Matias Damiaso – Angola

Ninho – Congo

Anselmo Ralph – Angola

Innoss’B – DRC

TayC – Cameroon

Fally Ipupa – Congo

Dadju – Congo

C4 Pedro – Angola

BM – Congo

 

Best Female Central Africa

 

Reniss – Cameroon

Shan’L -Gabon

Daphne – Cameroon

Mayra Andrade – Cape Verde

Eva RapDiva- Angola

Liloca- Mozambique

Soraia Ramos- Cape Verde

Charlotte Dipanda – Cameroun

Edmazia – Angola

Blanche Bailly – Cameroun

Crossing Boundaries with Music Award

 

Burna Boy–Nigeria

Aya Nakamura -Mali/France

Dave- Nigeria/UK

J Hus – Gambia

Davido–Nigeria

Mr Eazi – Nigeria

French Montana- Morocco

Headie One – Ghana/UK

S. Pri Noir – Guinea Bissau/France

NSG – Nigeria/Ghana/UK

 

Best Newcomer

 

Kofi Mole- Ghana

Fanicko- Benin

Omah Lay – Nigeria

Shasha–Zimbabwe

Mc One – Cote d’ivoire

Edgar Domingos – Angola

J Derobie – Ghana

Ami Faku – South Africa

Zuchu – Tanzania

Oxlade – Nigeria

 

Artist of The Year

 

Burna Boy – Nigeria

Fally Ipupa – Congo

Davido – Nigeria

Diamond Platnumz – Tanzania

Sho Madjozi – South Africa

Wizkid -Nigeria

Aya Nakamura -Mali/France

Tiwa Savage – Nigeria

Toofan – Togo

Master KG– South Africa

Best Gospel

 

– Nigeria

Joe Mettle – Ghana

Miguel Buila – Angola

– Nigeria

Icha Kavons – Congo

Winnie Mashaba – South Africa

Diana Hamilton – Ghana

DJ Kerozen – Ivory Coast

Benjamin Dube – South Africa

Tim Godfrey – Nigeria]

 

Best Live Act

 

Flavour – Nigeria

Sauti Sol – Kenya

Stonebwoy – Ghana

Sidiki Diabate – Mali

Yemi Alade – Nigeria

Burna Boy – Nigeria

Diamond Platnumz- Tanzania

Fally Ipupa– Congo

C4 Pedro – Angola

Efya – Ghana

 

Best Female Rap Act

 

Eno Barony – Ghana

Nadia Nakai – South Africa

Moonaya – Senegal

Rosa Ree – Tanzania

Bombshell Grenade – Zambia

Muthoni Drummer Queen – Kenya

Askia – Cameroon

Candy Bleakz – Nigeria

Keko – Uganda

Rouge – South Africa

Best Male Rap Act

 

Falz – Nigeria

Sarkodie – Ghana

Moobers – Angola

Nasty C – South Africa

Tenor – Cameroon

Khaligraph Jones – Kenya

Manifest – Ghana

Medikal – Ghana

Yanga Chief – South Africa

Kiff No Beat- Cote divoire

 

Best Collaboration

 

Master KG x Burna Boy – Jerusalema Remix

Kabza ft Wizkid, Burna Boy – Sponono

Ladipoe ft Simi – Know You

Khaligraph Jones ft Bien – Yes Bana

Beyonce ft Shatta Wale – King Already

Dj Neptune ft Mr Eazi &Joeboy – Nobody

Tanasha Donna ft Mbosso – La Vie

Mz Vee ft Yemi Alade

Sauti Sol ft Soweto Gospel Group – Brighter Days

Innoss’B ft Diamond Platnumz – Yope Remix

 

Song of The Year

 

Sauti Sol – Suzanna

Rema – Woman

Master KG – Jerusalema

Ali Kiba – Dodo

Burnaboy – Anybody

Young John ft Naira Marley – Mafo

Medikal – Omo Ada

Kabza De Small x DjMaphorisa – Koko

Sarkodie ft Prince Bright– Oofeetsu

Diamond Platnumz – Jeje

 

Best Video Director

Justin Campos – South Africa
Dr Nkeng Stephens -Cameroon
Enos Olik – Kenya
– Nigeria
David Duncan- Ghana
Sasha Vybz – Uganda
Director Kenny – Tanzania
Clarence Peters – Nigeria
Gyo Gyimah- Ghana
Patrick Elis – Nigeria

Best DJ Africa

DJ Spinall – Nigeria
DJ Black Coffee – South Africa
DJ Dollar – Senegal
DJ Lutonda – Angola
DJ Andy Josty – Ghana
DJ Neptune – Nigeria
DJ Cuppy– Nigeria
DJ ECool – Nigeria
DJ Malvado – Angola
DJ Moh Spice – Kenya

Best African Dj USA

DJ DeeMoney – Nigeria
DJ Fully Focus – Kenya
DJ Poison Ivy – Kenya
DJ Shinski – Kenya
DJ Moh – Ivory Coast
DJ Tunez – Nigeria
DJ Akua – Ghana
DJ K Meta – Ethiopia
DJ Mekzy – Nigeria
DJ Buka – Nigeria

AFRIMMA Video of The Year

Simi – Duduke
Sauti Sol – Suzanna
Santrinos Raphael ft Zeynab – WAA
Gaz Mawete ft Fally Ipupa – C’est Rate
Master KG – Jerusalema
Burnaboy – Wonderful
Mz Vee ft Yemi Alade – Come and See My Mother
Vivian Chidid – Do Dara
Diamond Platnumz – Jeje
Timaya – Born to win

Best African Dj USA

DJ DeeMoney – Nigeria
DJ Fully Focus – Kenya
DJ Poison Ivy – Kenya
DJ Shinski – Kenya
DJ Moh – Ivory Coast
DJ Tunez – Nigeria
DJ Akua – Ghana
DJ K Meta – Ethiopia
DJ Mekzy – Nigeria
DJ Buka – Nigeria

AFRIMMA Video of The Year

Simi – Duduke
Sauti Sol – Suzanna
Santrinos Raphael ft Zeynab – WAA
Gaz Mawete ft Fally Ipupa – C’est Rate
Master KG – Jerusalema
Burnaboy – Wonderful
Mz Vee ft Yemi Alade – Come and See My Mother
Vivian Chidid – Do Dara
Diamond Platnumz – Jeje
Timaya – Born to win

Music Producer of The Year

Kabza De Small – South Africa
Kimamba – Tanzania
Ozedikus– Nigeria
S2kizzy- Tanzania
Salatiel- Cameroun
Leriq – Nigeria
Sidike Diabate- Mali
Bebi Philip – Ivory Coast
Kuame Eugene – Ghana
DjMaphoriza – South Africa

Best African Dancer

Poco Lee – Nigeria
Sherrie Silver – Rwanda
La Petite Zota – Ivory Coast
PapiOjo – Nigeria
Masaka Kids Africana
Sayrah Chips (Nigeria)
Bajuni – Tanzania
Rabbit Crew 255- Tanzania
Neru Americano &Scro Que cuia – Angola
Kora Obidi – Nigeria

Best Lusophone

Matias Damasio – Angola
Nelson Freitas – Cape Verde
Anselmo Ralph – Angola
Mayra Andrade – Cape Verde
Calema – Sao Tome
C4Pedro – Angola
Prodigio – Angola
Mark Exodus –Mozambique
Paulo Flores – Angola
Soraia Ramos – Cape Verde

Best Francophone

Fally Ipupa – Congo
Dadju – Congo
Toofan – Togo
Josey – Ivory Coast
Wally B. Seck- Senegal
Afro B – Ivory Coast
Innoss’B – DRC
Aya Nakamura- Mali
Tenor – Cameroon
Gaz Mawete – DRC

Radio/TV Personnel Of The Year

Ebuka – Nigeria
Yaw – Nigeria
Jamal Gaddafi – Kenya
Jessica Opare Saforo – Ghana
Konnie Toure – Ivory Coast
Afonso Quintas – Angola
Willy Tuva – Kenya
James Onen – Uganda
DJ Fresh – South Africa
Do2dtun – Nigeria

CLICK HERE TO JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL

JOIN OUR WHATSAPP UPDATE GROUP HERE

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.